Rulo sac kesim hattı, istenilen ölçüye sahip plaka ve setlerin oluşumu için en doğru ebatların ortaya çıkmasını sağlayan sistemdir. Sac zemin üzerinde istenilen şekle ve amaca uygun kesim yapmak anca bu hat üzerinde yapılan doğru işlemlerle mümkündür.

Sac kesim hattı üzerinde saca şekil verme özelliği tekil işlemlerde ortaya çıkacak başarısızlıkları ortadan kaldırır. Bunun en bariz örneği, sac plaka üzerinde istenilen şekle ulaşabilmek için yapılan işlemde uygun ısı ile gerekli ölçüye ulaşmak gereklidir. Bunu her sac üzerinde ayrı bir işlemde yaparken üretim açısından seri yol katetmek gereklidir.

Sac kesim hattı özellikle seri üretim yapan tesislerde kalitesi ve performansı ile öne çıkmaktadır. Bir üretim yerinde sac ile işlem yapabilmek için belirli özelliklerin net şekilde bilinmesi gereklidir. Tüm detayları ile rulo sac kesim hatları hakkında bilinmesi gerekenler:

Rulo Sac Kesim Hattı Nedir?

Rulo halinde gelen sacın dairesel bıçaklar arasından geçirilerek dar, uzun şeritler elde edilmesini sağlayan sisteme rulo sac kesim hattı denilmektedir. Bu hat ile istenilen boyutlarda sac plaka temin etmek mümkündür. Üretimde özellikle talep edilen ölçüler en kullanışlı ebatlar olarak tespit edilir. Buna göre sac kesim hattından çıkan bir sacın ortalama 0,3 mm 10 mm kadar genişlik ya da ağırlığı olduğu bilinmektedir. Bu ideal ölçülere erişebilmek için sac kesim hattı için yüksek ısı performansı uygulanmaktadır.

Rulo Sac Kesim Hattı Teknik Özellikleri

Rulo sac kesim hattı için en temel özellikler her üretici için başlangıç noktasıdır. Talep edilen ürünün özelliklerini bu sac özellikleri belirleyeceği için hattın müşteriye sunacağı genel teknik özellikler şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Her sac için min kalınlık 0,3 mm’ dir.
 • Ortalama 6,00 mm kalınlığındaki sac genişliği max 2000 mm olabilmektedir.
 • Rulo sac kesim hattı için ortalama kesim ve rulo dönüş hızı 120 m/dk’ dır.
 • Kullanılan sac rulosu için maksimum kalınlık 30’ dur. Tonluk rulonun iç çapı ise 508 mm’dir.
 • Rulo sac kesim hattı dilme sistematiği dairesel bıçaklı sistemden oluşmaktadır.

Rulo Sac Kesim Hattı İmalatı Özellikleri Nelerdir?

Rulo sac kesim hattı için önemli ve mutlaka bilinmesi gereken bir diğer özellik imalat aşamalarıdır. Bu imalatlar ile üretimin kalitesinde artış ve seri üretim hedeflenir.

Sac kesim hattı imalatı, özellikle sac kullanımı için sektörün en büyük ihtiyacını karşılamaktadır. Sac kesim hatları profesyonel sac üretimi ve kesimi yapan işletmelerde olmazsa olmaz en önemli demirbaşlar arasında ilk sırada yerini alır.

Rulo Sac Kesim Hattı Çeşitleri

Rulo sac kesim hattı 2 ayrı şekilde çalışmaktadır. Bu hat için önemli olan talep edilen ürünün ebatları ve diğer özellikleridir. Kullanım alanları dikkate alındığında sac dilme hatları da özellikleri bakımından fark edecektir. Boydan kesim istenen bir sac ile daha küçük ebatlarda ve ince işçilik gerektiren sac zemin için aynı hat kullanılmamaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken husus sacı işleme almadan önce planlamayı doğru şekilde yapmaktır.

Dilme Hattı

Dilme hattı, rub halinde olan sacı açarak belirli bir düzende dizilmiş dairesel bıçaklar arasından geçirerek normal genişliğinden daha dar kalıplar haline getirilmesini sağlar. Dilme hattı içinde işlem yapılan saca en yüksek toleransta ısı verilerek istenilen ölçüye ulaşılması sağlanır.

Dilme hattı boyunca istenilen kalınlıkta sac üretimi yapabilmek için ısı toleransının yüksek performansa sahip olması gerekmektedir. Bir dilme hattı 0,3-10 mm aralığında rulolar ile saca şekil vermektedir. Sacın ısıl işleme alınırken istenilen ölçülerde kesilmesi ve üretime hazır edilmesi dilme hattı ile sağlanmaktadır.

Dilme hattı için yüksek performans aynı zamanda işinde profesyonel proses kullanıcıları ile mümkündür. Hat içerisinde sacın en doğru forma sokulması ve istenilen ölçülerde hazır edilmesi dilme hattının en doğru ve profesyonel kullanımı ile mümkündür. Hattın genel özellikleri arasında sacı istenen forma sokacak uygun ısıl işlemler de yer almaktadır. Sacın cinsine göre ( paslanmaz çelik, çelik ya da alüminyum) en uygun ısı aralığı uygulanarak sac kalınlığı ayarlanmaktadır.

Boy Kesme Hattı

Boy kesme hattı özellikle uzun ve belirli ölçüde şerit halinde kesilmesi gereken sac için uygun işlemleri yürütür. Talep edilen ölçüler dahilinde rulo sacdan plakalar üretmek hedeflenir. Boy kesme hattı, planlanan ölçüde rulo sacın açılarak tam boy şerit halinde dairesel bıçaklar yardımı ile ısıl işlem uygulanarak hazırlanmasını sağlar.

Bir boy kesme hattı için; rulo sac ağırlığı ortalama 25 tondur. Bununla beraber, sacın genişliği ortalama max değerde 1800 mm şeklinde olabilmektedir. Sac kalınlığı ise alüminyum, çelik ya da paslanmaz sac özelliklerine göre değişkenlik göstermektedir. Alüminyum sac için kalınlık 0,5-5,00 mm iken, çelik sac için bu değer 0,4-6,00 mm aralığında değişmektedir. Ortalama paslanmaz sac kalınlığı ise 0,4-4,00 mm ölçülerinde kullanılmaktadır. Bu ölçüler dikkate alınarak boy kesme hattı kurulumu da profesyonel şekilde yapılmalıdır.

Rulo Sac Kesim Hattı Üniteleri

Rulo sac dilme hattı çeşitli ünitelerden oluşmaktadır. Bu üniteler sayesinde sac üzerinde yapılacak işlemler belirli bir sıralamaya alınır. Seri üretimde bu üniteler dilme hattı için hızlı işlem basamakları olarak bilinir. Baştan sona sac dilme hattı için üretimin planlı şekilde yapılması için bu aşamaların en doğru şekilde üretimde geçilmesi şarttır. Aynı zamanda bu ünitelerde profesyonel personelin yer alması dilme hattının 1. Sınıf iş çıkarması anlamına gelmektedir. Sac dilme hattı üniteleri:

 1. Rulo Açma Ünitesi
 2. Rulo Yükleme Arabası
 3. Dilme Ünitesi
 4. Çapak Sarma Ünitesi
 5. Giriş Ve Çıkış Merdane Alanı
 6. Rampa Gerdirme
 7. Sarıcı Alanı
 8. Hidrolik Merkez
 9. Operatör Komuta Ünitesi
Başa dön