Dairesel Bıçak Fiyatları ve Fiyatları Etkileyen Faktörler

Dairel Bıçaklar

Endüstriyel kullanım, günlük kullanım ve bireysel kullanım gibi özelliklere uygun olarak pek çok farklı dairesel bıçak üretimi yapılır. Otomotiv sanayi, yassı metal işleme, gıda işleme, ambalaj, halı ve dokuma ile kağıt endüstrisi gibi pek çok alanda dairesel bıçaklar üretilerek kullanıma sunuluyor. Peki, geniş kullanım alanına ve farklı özelliklere sahip olan bu dairesel bıçak fiyatları nasıl farklılaşıyor?

Dairesel Bıçaklar Nasıl Üretilir?

Birçok alanda kullanılacak olan dairesel bıçaklar pek çok aşamayı takip ederek işlevlerine kavuşurlar. Bıçaklarda kullanılacak olan kesme sacının çeşitli işlemlerden geçirilmesi ile dairesel bıçak ortaya çıkar. Bu bıçaklar farklı alanlarda kullanıldığı için kullanım özelliğine bağlı olarak şekillendirilir. Diş kalınlığı ve derinliği, kesici ağız uzunluğu, bıçağın kesme kenarının tipi, üretilecek malzeme ve bıçağın dış sapı gibi özellikler kullanım alanına göre şekil alır.

Yuvarlak bıçakların her birine kesim hassasiyeti kazandırmak amacıyla özel çalışmalar yapılır. Kalınlık ve kesim hassasiyeti sunmada mikronluk ölçüler belirlenir. Kesim hassasiyetine sahip olan bir bıçak sanayi bıçağı olarak kullanıldığında bile üstün performans sergiler. Kullanılacak malzemeler titiz bir biçimde tercih edildiğinde de dairesel bıçaklar uzun süreli kullanıma fırsat verir.

Dairesel Bıçak Fiyatlarını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Bir bıçağın fiyatını belirlemede birçok faktör birlikte hareket eder. Kullanılacak olan dairesel bıçaklar için üstün sağlamlık gerektiğinden yapılan işlemler de yoğun olabiliyor. İşlemlerin yoğun olması fiyatlar üzerinde doğrudan etkide bulunur. İşçilik ile birlikte kullanılan malzemenin özellikleri, kullanılacak alan ve bıçağın özellikleri dairesel bıçak fiyatları üzerinde etkide bulunur.

      1. Dairesel Bıçak Üretiminde Kullanılan Malzemeler: Dairesel bıçaklar üretilirken paslanmaz çelikler ve takım çelikleri kullanılır. Kullanılan çeliklerin özellikleri birbirinden farklı olduğundan bu durum fiyatlar üzerinde etkili olur. Lazer kesim ya da ısıl işlem uygulanan çelikler şekil alarak dairesel bıçak şeklini alır. Örneğin, alüminyum folyo dilme bıçakları ile kağıt dilme bıçaklarında farklı tür çelikler kullanılır. Bu malzemeler arasında sertlik ve dayanıklılık farklılıkları yer alır.
      2. Kullanılacak Alanın Özellikleri: Bıçağın kullanılacağı alan fiyat üzerinde doğrudan etkide bulunur. Kesim yapılacak alanın nispeten sert bir yapıda olması bıçağın üretimi üzerinde etkide bulunur. Sert malzemelerin kesiminde daha kısa diş aralığı, daha derin diş yüzeyi ve uzun kesici ağız tercih edilir. Bununla birlikte kullanılacak olan çeliğin niteliği de daha yüksek olur. Tüm bu özelliklerin dairesel bıçaklar üzerinde bulunmasıyla birlikte fiyatları da artış gösterir. Bıçağın kullanılacağı alanın kağıt veya karton gibi malzemeler olması durumunda ise daha az işçilik ve emek oluşur.
      3. Bıçağın Taşıyacağı Nitelikler: Bıçaklar birbirinden farklı şekillerde ve işlevlerde üretilir. Bu sebeple de fiyatlar üzerinde değişimler oluşur. Bıçağın özelliğine göre geniş açılı tek yönlü olması, dar açılı çift yönlü ağız eğimi olması ya da tek tarafı bilenmiş keskin uca sahip olması gibi özellikler fiyat üzerine etki eder. Özel üretim yöntemleriyle farklı amaçlar için dairesel bıçaklar üretildiğinde fiyatlar arasında farklılıklar oluşabilir.
Başa dön